Förändringsledning och lärande
För att lyckas med tillväxt är aktiv förändringsledning en av de viktigaste faktorerna. Det handlar om att sälja in visionen och få med sig organisationen. För vd:n finns det tre viktiga framgångsfaktorer:
- Frigör tid och resurser – identifiera vad som ska minskas eller elimineras för att ge plats för det nya.
- Involvera rätt personer – välj team med energi, engagemang och balans mellan mänskliga och resultatinriktade styrkor.
- Skapa tydliga ramverk – låt förändring ske i samspel med lärande och medarbetarnas tolkning, inte bara topdownstyrt.
En central poäng som Fasth gör är att människor sällan är emot förändring, men de avskräcks av dess energikostnad. Externa stresströsklar – privata eller arbetsrelaterade – kan förvärra motståndet.
BHAG för tillväxt: tänk stort – sätt stora mål
Att sätta realistiskt tuffa mål, där chansen att lyckas är ungefär lika stor som att misslyckas, stärker motivationen. Ett användbart verktyg för detta är BHAG – Big Hairy Audacious Goals. Dessa mål är så stora att de känns både inspirerande och skrämmande. Men just därför tvingar de oss att tänka nytt, ifrågasätta invanda metoder och vända blickarna mot framtiden. Utan att våga sätta sådana stora mål riskerar vi att fortsätta som vi alltid har gjort.
Att vilja växa kräver ett ledarskap med mod. Det kräver att våga rekrytera nytt blod, göra förändringsarbete och etablera ett team som tänker större än vi har gjort tidigare. Nya perspektiv handlar sällan om kritik mot tidigare ledarskap, utan om behovet av kontinuerlig förnyelse för att kunna växa.
Så hittar du vägen från tanke till tillväxt
- Gör en självreflektion: Vad driver dig egentligen – vill du utvecklas eller vara stabil?
- Våga rekrytera nytt blod – i styrelse eller ledning – när ni vill ta nästa kliv.
- Sätt ambitiösa, men realistiska mål (BHAG), där motgången är ett alternativ men inte ett hot.
- Lär dig mer om förändringsledning och lärandekultur – små steg framåt förgyller resan, inte stora omvälvningar.
Att växa innebär inte bara att sälja mer – det handlar om att förändra hur du och ditt team tänker. Det är i det ögonblicket som ledarskapet sätts på prov: vågar ni tänka stort, agera målmedvetet – och bryta den föreställningsvärld som håller er kvar?
John Saldin är seniorkonsult på Canea. Han har jobbat både i Sverige och internationellt med företagsutveckling och styrning, både operativt och i konsultroller. Är i dag seniorkonsult och föreläsare på CANEA Partner Group och arbetar med strategifrågor som målstyrning, omvärldsbevakning och riskhantering, men även med ledarskap och utvecklingsfrågor. Han har även skrivit en bok om strategisk marknadsföring.
publicerad 13 oktober 2025