Hur avgör vd:n vilka AI-projekt som är värda att gå vidare med?
– Titta på hur ofta arbetet görs, hur mycket tid och kvalitet som står på spel och om det finns en person som äger förändringen. Ett bra första projekt ska kunna ge mätbar effekt inom veckor, inte kräva ett år innan man vet om idén håller.
Vilken fråga borde fler vd:ar ställa innan de investerar mer tid eller pengar i AI-lösningar?
– En enkel fråga att ställa sig är: ’Vilket är vårt dyraste problem just nu, och hur mycket kommer det att fortsätta kosta oss om vi fortsätter som vanligt?’
Om lösningen fungerar, vad blir konkret bättre i verksamheten och hur kommer vi att se det? Om svaret fortfarande är allmänt är projektet inte tillräckligt skarpt ännu.
Vad behöver ledningen göra för att AI ska börja användas i vardagen?
– Ledningen behöver själv använda verktygen, välja några få prioriterade arbetssätt och ge medarbetarna tid att testa med riktiga uppgifter. Följ upp vad som faktiskt används och vilket resultat det ger. AI blir vardag genom ändrade arbetssätt, inte genom ännu en policy eller inspirationsföreläsning, avslutar Linus Ingemarsson.
Den 27 augusti medverkar Linus Ingemarsson i det kostnadsfria webbinariet Så skapar du värde med AI – i affären, tekniken och vardagen, ett samarbete mellan VD-tidningen, Techtidningen, Kvalitetsmagasinet och Alice Labs.
publicerad 24 augusti 2026