Antoni Lacinai, vem är du?
– Professionellt är jag global föreläsare, författare och jag jobbar med kommunikation, motivation och arbetsglädje. Jag utvecklar chefers kommunikationsförmåga så att de blir bättre på att inspirera, skapa engagemang och få motiverade medarbetare. Jag lämnade storföretagskarriären 2006 och har hjälpt chefer och team på olika sätt sedan dess. Jag har världens bästa jobb – för mig. Jag ser fram emot att åter skriva för VD-tidningens läsare. Det var några år sedan nu så det är kul att dela tankar här på nytt.
Vad innebär motivation, enligt dig?
– Rörelse. Ordet kommer från latinska Movere och betyder just rörelse. Om du är motiverad rör du dig. Annars inte. Jag utvecklade en väldigt enkel motivationsformel: m = m – m. Det står för Motivation = Mål minus Motstånd. Formeln är enkel, men genomföranden är inte alltid lätt. Kanske kan jag bidra till en hållbar tillväxt där goda organisationer som bryr sig om människor och planeten får verktyg och tankar som tar dem framåt.
Vad kommer din blogg att handla om?
– Motivation, kommunikation, engagemang. Vad vd:ar brottas med och vad de kan göra för att skapa förutsättningar för bättre samarbete, högre kreativitet och högre produktivitet. Det blir fokus på människor och deras drivkrafter. Betraktelser från vad företag och chefer säger både i Sverige och utomlands. Det blir nog inget om IT-system eller Excel-ark, såvida jag inte klankar ner på dem.