Under sitt yrkesliv har Konrad Bergström stött på utmaningar av olika sort – och mött dem med ledordet ”konstant utveckling”.
Uppstartsfasen: ”Det blir sällan som man tänkt sig”
– Hur det går i uppstartsfasen beror helt på hur agil, kreativ och lösningsorienterad du är som vd. Gårdagens sanning finns inte i morgon, så man måste vara beredd att ifrågasätta alla vedertagna sanningar, säger Konrad Bergström.
Varför är det här så viktigt i det första skedet?
– Fokus ligger på att skapa ett positivt kassaflöde. För att göra det behöver man åstadkomma rätt kombination av pengar in-pengar ut, det vill säga: Hur blir vi så attraktiva att folk går med på att betala oss i förskott, samtidigt som vi förhandlar fram en lösning med leverantörer där vi kan skjuta upp att betala dem? Pengar in, pengar ut – det här ger ett positivt kassaflöde.
– Det andra man behöver som vd, är ett internationellt tänk redan från start. Redan från dag ett måste tillväxttanken sätta sig i kulturen – ”Vi ska växa varje dag”. Med ett positivt kassaflöde och rätt produkt, så kan man växa i eternity, säger Konrad Bergström.
Fakta
Om Konrad Bergström
- Grundare av Zound Industries/Marshall Sound.
- Grundare av X Shore, specialiserat på elektriska båtar.
- President för det schweiziska skönhetsbolaget Soeder AG.
- Partner i riskkapitalbolaget Wellstreet VC.
Scale-up-fasen: ”Rätt marginalstruktur”
– Innan man kommer till det här stadiet behöver man ha gjort en mycket bra planering. När jag hjälper andra bolag är det inte ovanligt att de har missat att just tänka internationellt från början och har fel marginalstruktur. Med rätt marginalstruktur så får man samma konkurrensförutsättningar i hela världen, säger Konrad Bergström.
– Men det är också viktigt att ha rätt mindset: ”Vi SKA sälja det här globalt”. Hitta rätt personer och kör, är mitt råd, och jobba in säljet i alla medarbetare. Alla är säljare. Den filosofin har varit sjukt viktig för tillväxten i mitt bolag, Zound.
Expansionsfasen: ”Det kommer brinna överallt”
– Min filosofi är att blir du för bred, då kommer du att försvinna efter några år. Är du däremot tillräckligt smal så kan du hålla i länge. Det här beror på att internet har givit folk mycket bättre självförtroende, och inte längre faller in i samma trender allihop. I stället pågår en massa parallella trender, parallella kulturer, med grupper som är köpstarka var och en för sig. Är man smal så håller man sig intressant, säger Konrad Bergström.
– Den stora biten är kulturen – hur gör du för att behålla den när du expanderar? Jag tycker personligen illa om att anställa folk som ska anställa folk. Det är lätt hänt att kulturen tappas på vägen. Här gäller det som vd att vara uppmärksam på vision, strategi, och vad som är bäst för bolaget.
– Dessutom, som vd i ett expansionsbolag får man ställa in sig på att det kommer att brinna överallt. Förmågan att prioritera är helt central, att bryta sig ur sådant som är oväsentligt för just vd:n. När jag var vd så gick jag igenom varje kvartal hur vi kunde göra för att rationalisera, så att tid frigjordes för folk att faktiskt jobba. Mitt råd ä att bryta ner personalstyrkan i special forces-grupper, om fyra, fem personer, med små och specifika beslutsområden. Då får grupperna mer tid att jobba med sin specifika fråga. Man ska så klart träffas och ha möten, men alla ska inte vara med på allt. Och återigen: Vad är vi här för att göra? Jo, att sälja. Den kulturen måste sitta i, säger Konrad Bergström.