Företag förlorar miljarder på IT-strul – obehöriga verktyg används som följd

IT Anställda förlorar över en månads arbetstid på digital ineffektivitet. Något som lett till att många tar saken i egna händer.

Företag förlorar miljarder på IT-strul – obehöriga verktyg används som följd
Foto: Adobe Stock.

Anställda lägger i snitt 36 dagar per år på IT-relaterade problem och ineffektiva digitala arbetsflöden – något som kostade det genomsnittliga storföretaget en miljard kronor 2024. Detta enligt en studie från Walk Me som Computer Sweden rapporterar om.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.

Som följd har personalen börjat ladda ner obehöriga appar för att effektivisera arbetet, så kallad spök-IT, då systemen som är godkända är svåra att använda eller saknar nödvändiga funktioner.

Ledningen underskattar omfattningen

Enligt studien använder de anställda i snitt 625 olika appar, medan ledningen tror att siffran är 37. Bland dem är närmare en tredjedel AI-appar.

– Anställda som kämpar med långsamma, föråldrade eller underpresterande IT-system söker naturligtvis efter lösningar – ofta använder de otillåtna appar eller personliga enheter för att få jobbet gjort, säger Shash Anand, chef för produktstrategi på SOTI som levererar lösningar för företagsmobilitet och IoT, till tidningen.

– Men detta skapar ännu fler problem: säkerhetsrisker, datasilos och brist på standardisering som gör IT-supporten till en mardröm, fortsätter han.

Enligt Appfires CTO Ed Frederici, som Computer Sweden pratat med, är spök-IT ingenting dåligt i sig. Det tyder snarare på att medarbetarna vill förbättra arbetsplatsen och effektivisera sina sätta att arbeta. Snarare är det företagen som bör låta medarbetarna experimentera lite, menar han. Men det kräver också att enkla, genomförbara och lättnavigerade riktlinjer införs.

– Spök-IT gör det möjligt för medarbetarna att agera snabbt, vara innovativa och öka sin produktivitet. Det är helt klart bra saker. Men det blir ett problem när det sker utan att man tar hänsyn till säkerhet, efterlevnad, kostnader och allmän medvetenhet, säger han.

Bloggen

På nytt jobb

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
VD-tidningen

VD-tidningen Premium

Med fullt fokus på vd-rollen.
Full tillgång till strategiska artiklar med tips och analyser.