Kommunikation vid vd-uppsägningar – så behålls förtroendet

Ägare & styrelse Kommunikationen vid ett vd-byte är en utmaning som kräver fingertoppskänsla, särskilt när det handlar om att balansera transparens med respekt för den avgående vd:n. Håkan Broman, vd för Styrelseakademien, ger sina insikter kring hur man kan skapa en kommunikation som både är öppen och respektfull.

Kommunikation vid vd-uppsägningar – så behålls förtroendet
Foto: Adobe Stock/Styrelseakademien.

Att kommunicera en vd-avgång kan vara en känslig fråga. För företaget handlar det om att hitta balansen mellan transparens, respekt för individen och att upprätthålla förtroendet hos medarbetare, kunder och investerare. För vd:n handlar det om att få ett rättvist avslut och inte stänga dörrar för framtida uppdrag.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.

I november kommunicerade Axel Johnson-koncernen beslutet att Thomas Ekman lämnar sin roll som vd efter en kort tid på posten. I ett inlägg på Linkedin var ordförande Caroline Berg tydlig med att förändringen sker för att de inte uppnår den utveckling som behövs – en ovanligt öppen typ av kommunikation. Beslutet att vara transparent har fått mycket beröm i kommentarerna, och flera lyfter fram värdet av att företaget väljer att stå för sina beslut och vara tydliga med skälen bakom dem.

Det kan vara svårt att veta hur man ska hantera en liknande situation. Hur ska man tänka och är det alltid rätt att vara så öppen? Vilka risker och fördelar finns? Och hur säkerställer man att kommunikationen sker på ett respektfullt och professionellt sätt? Håkan Broman, vd för Styrelseakademien, redogör för hur frågan bör hanteras – framförallt med respekt.

Olika regler för olika bolag

För börsnoterade företag är ett vd-byte kurspåverkande information som måste offentliggöras i enlighet med regelverket.

– Om en vd för ett börsnoterat bolag säger upp sitt avtal så måste bolaget direkt informera om det. Om bolaget inte gör det på ett transparent och korrekt sätt, kan bolaget drabbas av sanktionsavgifter från Finansinspektionen, säger Håkan Broman.

Privata bolag har däremot en helt annan frihet. Ett privat bolag behöver inte kommunicera förrän beslutet är klart. De kan helt enkelt säga: ”Här är vår nya vd”, utan någon pressrelease eller offentlig annons.

Men trots att privata bolag inte har en skyldighet att vara transparenta kan det finnas fördelar med att vara det.

– Jag tror personligen att det är bra att vara så öppen som möjligt, säger Håkan Broman. Att inte säga någonting väcker bara fler frågor. Ju tydligare man är, desto bättre.

Han pekar också på att tydlighet kan stärka förtroendet, både internt och externt.

– Det är schysstare mot alla, anställda, investerare och media, att säga: Det blev inte som vi trodde, och nu väljer vi en annan väg.

Skydda individen

Samtidigt framhåller Håkan Broman att kommunikationen måste ske med respekt för den avgående vd:n.

– Det är viktigt att man inte skickar ut en person med en stämpel på ryggen om att de inte levererar. Detta gäller särskilt om den avgående vd:n fortfarande är mitt i sin karriär, säger han.

En dålig hantering av en vd-avgång kan leda till att personen får bära med sig spekulationer och negativa rykten under lång tid. Här är det viktigt att skapa en så kallad ”good leaver”-relation, det vill säga att båda parter är på god fot med varandra vid avslutet.

– Jag har sett fall där människor fått försvara sig i möten år efter sin avgång, trots att det inte fanns något att förklara, säger Håkan Broman.

Hantera kommunikationen rätt

Det är dock inte alltid lämpligt att vara helt transparent. Särskilt i en noterad miljö kan det finnas skäl till att inte gå in på detaljer om varför en vd lämnar – av hänsyn till både företaget och individen. Enligt Håkan Broman bör en avgång alltid ske med respekt och professionalism.

– Oavsett om en person lämnar frivilligt eller på grund av styrelsens beslut, ska det ske respektfullt. Då lämnar personen som en ambassadör för företaget, snarare än med agg i kroppen, säger han.

Han betonar att det inte finns någon som tjänar på att ”hänga ut” en avgående vd. Det finns inget mervärde i det och ingen vinner på att skada vd:ns eller företagets anseende.

– Det finns inte något enkelt svar på frågan. Men mitt tips är att vara respektfull och skapa en ”good leaver”. Det mår företaget bäst av och det mår också personen i fråga bäst av. Det handlar om människor, det måste man komma ihåg.

Blogg och krönika

På nytt jobb

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
VD-tidningen

VD-tidningen Premium

Med fullt fokus på vd-rollen.
Full tillgång till strategiska artiklar med tips och analyser.

Det senaste