Många företag testar AI, köper in verktyg och automatiserar enskilda moment. Men affärsnyttan uteblir ofta. Enligt Daniel Hjelte, Managing Director på Accenture i Sverige, beror det sällan på tekniken. Felet är i stället att AI behandlas som ett IT-spår, ovanpå gamla processer och gamla sätt att organisera arbetet.
– Många tittar på sina nuvarande processer och frågar vilka steg som kan automatiseras. Men då begränsar man effekten från början. Man använder en väldigt kraftfull teknik, men på en för liten spelplan, säger Daniel Hjelte.
Han menar att många vd:ar fortfarande låter AI drivas in i verksamheten via it-funktionen. Där börjar problemen.
– Det tror jag sällan är en framgångsfaktor. AI måste bli en riktig affärsfråga. Där har vd:n ett stort ansvar för att få affärsstrategi, it-strategi och kompetensstrategi att hänga ihop.
Enligt Accentures globala studie är det just där skillnaden finns mellan de företag som får affärsvärde ur AI och dem som inte får det. I studien pekas 18 procent av organisationerna ut som de som lyckas bäst. De hade enligt rapporten i snitt 1,8 procentenheter högre intäktstillväxt och 1,4 procentenheter högre vinsttillväxt än övriga bolag i studien under 2025. De var också mer benägna att stärka företagskulturen, förbättra medarbetarupplevelsen och öka arbetsstyrkans anpassningsförmåga.
Det intressanta, menar Daniel Hjelte, är att det som skiljer dem från resten inte i första hand är bättre teknik.
– Begränsningarna ligger nu i det kollektiva användandet av teknologin, inte i tekniken i sig.
Vd:ns AI-recept: börja i affären, inte i verktygen
AI-strategi Många företag satsar på AI men får ändå liten effekt i affären. Daniel Hjelte på Accenture menar att missen ofta är densamma: tekniken pressas in i gamla arbetssätt i stället för att bli en fråga för vd:n, ledningsgruppen och hela affären.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
Tre första steg för vd:n
För Daniel Hjelte börjar arbetet inte i verktygen, utan i ledningsgruppen och i frågan vilket resultat verksamheten ska uppnå. Först därefter bör bolaget tänka om kring arbetssätt, roller och kultur.
Han pekar ut tre skiften för vd:ar som vill få verklig effekt av AI.
För det första måste AI flyttas från it-funktionen till affären.
För det andra behöver ledningen tänka om kring hur arbetet organiseras, inte bara vilka moment som kan automatiseras.
För det tredje måste vd:n själv driva förändringen.
Hans poäng är att AI får verklig effekt först när företaget slutar fråga var tekniken kan pressas in i befintliga rutiner och i stället börjar med vad verksamheten faktiskt vill uppnå.
– Man behöver börja med vilken utkomst en funktion ska leverera, och sedan designa arbetssättet utifrån människor och AI-agenter tillsammans.
Det är ett synsätt som flyttar fokus från små förbättringar i varje funktion till större förändringar i hur företaget fungerar som helhet.
Börja i ledningsgruppen
Om Daniel Hjelte själv vore vd i ett bolag med 20 till 250 anställda skulle han börja i ledningsgruppen.
– Jag skulle ta mig själv och mitt ledningsteam och säkerställa att det här gänget förstår, har tillräcklig kompetens kring AI som steg ett.
Därefter skulle han se över hur arbetet faktiskt utförs i bolagets olika delar. Först därefter kommer kultur och bredare förändring.
– Det här är inte ett AI-projekt. Det är en förmåga som måste bli en del av bolagets dna.
Just där blir ledarskapet avgörande. I de företag som lyckas bäst ser han nästan alltid seniora ledare som själva är aktiva i förändringen.
– De bolag som lyckas bäst har koncernchefer eller vd:ar som är aktivt drivande i förändringen själva. De har en grundförståelse för teknologin, mod att tänka om gamla sanningar och bygger en kultur där människor vågar testa nytt och ta kalkylerad risk.
Det motsatta ser han också: kulturer där människor inte vågar misslyckas.
– I en sådan kultur blir det helt förödande. Du får inte de genombrott som behövs.
Från silor till bättre beslut
I många företag arbetar funktionerna fortfarande var för sig. Ekonomi för sig, sälj för sig, HR för sig. Då blir AI lätt ett verktyg för lokala effektiviseringar, snarare än något som förändrar hur bolaget arbetar över gränserna.
– I många organisationer är funktionerna fortfarande organiserade så att de inte pratar med varandra. Med AI och digitala agenter går det att koppla ihop information, funktioner och beslut på ett helt annat sätt. Då flyttas värdet från små effektiviseringar i varje silo till bättre beslut och högre kollektiv förmåga.
Här kommer också kompetensfrågan in. Enligt Accenture arbetar de företag som lyckas bäst mer aktivt med intern rörlighet, lärande och med att matcha människor mot nya behov i organisationen.
För vd:n innebär det ett skifte bort från fasta befattningar och stuprör, mot en mer rörlig syn på vad människor kan bidra med när delar av arbetet förstärks eller tas över av AI.
Öppning för mindre bolag
För mindre och medelstora bolag finns samtidigt en särskild möjlighet. Daniel Hjelte menar att de ofta har något som de stora saknar: mindre tröghet.
– Jag tänker att man har ännu större möjligheter i de här bolagen. De sitter inte fast i samma strukturer som stora koncerner. Det ger en komparativ fördel i att kunna växla om snabbare.
Han ser också att AI kan jämna ut delar av spelplanen mellan mindre och större företag. För ett medelstort bolag kan digitala agenter ge tillgång till en kapacitet som tidigare låg utom räckhåll, i analys, kunddialog, produktion av underlag och andra arbetsflöden.
Det betyder inte att små bolag automatiskt vinner. Men det betyder att de kan ställa om snabbare och få effekt tidigare, om vd:n använder läget rätt.
Större än nästa verktyg
Det Accenture beskriver i rapporten är i grunden inte en teknikfråga, utan en ledningsfråga. De företag som får bäst effekt av AI nöjer sig inte med att köpa in nya verktyg. De bygger om hur de leder, lär och organiserar arbetet.
För vd:n i ett mindre eller medelstort bolag blir slutsatsen: börja inte med tekniken. Börja i ledningsgruppen, utgå från vilket resultat verksamheten ska uppnå och pröva sedan om organisationen verkligen är byggd för att använda AI fullt ut.
Fakta
Det utmärker bolagen som får bättre effekt av AI
Accenture beskriver 18 procent av organisationerna i sin studie som de som lyckas bäst med att förena AI, affär och organisation.
Gemensamt för de bolagen är bland annat:
- att affärs-, teknik- och kompetensstrategi hänger ihop
- att AI används för att stärka team och beslutsfattande
- att intern rörlighet och lärande prioriteras
- att ledare tränas för en ny typ av förändring
- att kompetenser får större betydelse än fasta roller
- att kultur och anpassningsförmåga ses som affärskritiska frågor.
Studien omfattar 1 320 chefer och 4 560 medarbetare i 12 länder och 20 branscher.


