Vilken är din största utmaning det kommande året?
– Att ha ett team av medarbetare som trivs och känner sig motiverade. Jag kan inte tala om hur de ska göra sitt jobb utan det krävs att de själva har en stark motivation. För det behöver vi ha den bästa laguppställningen. Det är det viktigaste jag jobbar med.
Hur gör du för att lyckas?
– Jag försöker vara en lyssnande chef, höra vad alla har för utmaningar och coacha. Jag har alltid en öppen dörr och försöker peppa och ge uppmuntran när de gör goda insatser. Jag fattar inte beslut åt medarbetarna men finns här för att diskutera, sedan beslutar de själva.
Om du fick önska dig något som skulle underlätta i jobbet, vad skulle det vara?
– Jag hör ofta att vår verksamhet gör nytta, men det är svårt att hitta finansiering och tar mycket kraft att söka projektpengar. Det borde finnas en nationell finansieringsmodell till det 30-tal innovationscenter som finns i Sverige. Jag skulle också vilja jämna ut stödet mellan stad och landsbygd, att landsbygden inte kommer på undantag.
Vad är roligast i ditt jobb?
– Att se andra lyckas – medarbetare eller företag som vi jobbar med som lyckas.
Vad är svårast?
– När vi misslyckas, med projektansökningar eller med ett företag som inte går bra. Det är inte kul. Då är det min roll att blicka framåt och ta nya tag.
Vad gör du för att koppla av efter en arbetsdag?
– Inte så mycket. Jag kanske tar en promenad eller är i naturen, åker skidor på vintern och kajak på sommaren. När jag är ledig är jag ledig. Jag försöker att inte ta hem jobbet. Jag har haft ett långt arbetsliv och har insett att man behöver ha tid att reflektera och återhämta sig.
Fakta
Sture Ericsson
Gör: Vd för stiftelsen Dalarna Science Park i Borlänge som hjälper näringslivet med innovation.Antal medarbetare: 23.