Nu är VD-dagen 2026 igång

event Dagen är kommen för att återigen damma av kavajen och inta Vinterträdgårdens exklusiva miljö på Grand Hotel för VD-dagen 2026. Dagen inleds av Daniella Waldfogel, vd för Stockholms Handelskammare som välkomnas upp på scen av dagens moderator Malin Eijde.

Nu är VD-dagen 2026 igång
Foto:Ronja Norrbrink

Årets tema är affär, fokus och genomförandekraft. Programmet tar bland annat upp vd:ns ansvar för prioriteringar, styrningen av ledningsgruppen och vad som krävs för att fattade beslut ska bli genomförda.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.

Malin Eijde. chefsredaktör för vd-tidningen och moderator för dagen öppnar programmet, innan Daniella Waldfogel tar upp de beslut som påverkar företagens handlingsutrymme, lönsamhet och värde. Därefter delar Niklas Hedin, grundare och vd för Centiro, med sig av sina erfarenheter av att få en organisation att arbeta mot gemensamma mål.

Efter lunch ges även i år möjlighet att fördjupa sig inom olika ämnesområden via tre olika spårval. I år handlar spårvalen om att skapa mer framgångsrika relationer, att utvecklas i vd-rollen och att få fart på verksamheten.

Under dagen koras också vinnaren av Stora VD-priset 2026 bland årets tio finalister.

Se årets finalister till vd-priset här

Se hela programmet för VD-dagen 2026

Blogg och krönika

På nytt jobb

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
VD-tidningen

VD-tidningen Premium

Med fullt fokus på vd-rollen.
Full tillgång till strategiska artiklar med tips och analyser.