Hon har tidigare även varit vd för Lidköping Stadshotell och affärsområdeschef på destinationsbolaget Next Skövde. Där ansvarade hon bland annat för utvecklingen av mötesindustrin och etableringen av Skövde Convention Bureau.
– Jag är mycket glad över att Mikaela Grundström tar över som vd för bolaget. Hon har under sin tid som tillförordnad vd visat starkt ledarskap, goda resultat och påbörjat en viktig utveckling av verksamheten. Jag ser fram emot vår fortsatta resa att bygga och utveckla Stockholm Meeting Selection som bolag och som en stark hotelloperatör, säger Torbjörn Blomqvist, ägare av Stockholm Meeting Selection i ett pressmeddelande.
Som permanent vd ska Mikaela Grundström fortsätta utveckla bolagets hotell, restauranger och mötesplatser.
– Det känns både inspirerande och hedrande att få leda Stockholm Meeting Selection vidare. Vi har fantastiska destinationer, starka team och stora möjligheter framåt. Jag ser fram emot att fortsätta utveckla våra unika hotell- och mötesupplevelser tillsammans med organisationen, kommenterar Mikaela Grundström.