Enligt undersökningen anger 32 procent av de medelstora företagen att osäker marknad håller tillbaka tillväxten. Lika många pekar på kompetensbrist. Det är en kombination som sätter press på vd-rollen, menar Grant Thorntons vd Henrik Johansson.
Ett av tre medelstora företag har svårt att växa – ”Våga ha blicken riktad långt fram”
Tillväxt
En tredjedel av Sveriges medelstora företag upplever att tillväxten bromsas. Det visar Grant Thorntons senaste undersökning. Osäker marknad, kompetensbrist och ökade regelkrav pekas ut som de främsta hindren. Samtidigt finns tydliga exempel på bolag som ändå lyckas växa, trots samma omvärldsförutsättningar.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
– Osäkerheten och de snabba vändningarna i omvärlden, inte minst i politiken, påverkar starkt. Medelstora företag är i dag en del av ett globalt ekosystem; det som händer i världen får konsekvenser både lokalt och globalt, säger Henrik Johansson.
Kompetensbrist är ett långvarigt hinder
Kompetensförsörjning har varit ett tillväxthinder i över tio år, enligt Grant Thorntons mätningar. Ökat fokus på hållbarhet och teknik har förstärkt behovet av ny och mer specialiserad kompetens. Samtidigt har marknadsosäkerheten ökat efter pandemin, krig och geopolitiska spänningar samt ett mer svårförutsägbart politiskt läge.
– För en vd gäller det att våga ha blicken riktad långt fram och stå fast i företagets vision, samtidigt som man parerar utmaningar här och nu, säger Henrik Johansson.
Vad får det för konsekvenser om den här utvecklingen fortsätter under 2026?
– Tillväxt innebär utveckling, och minskad tillväxt leder bland annat till att innovation och export hämmas – vilket kan bromsa in ekonomin. Det positiva är ändå att det finns många indikatorer som pekar på en vändning, vilket lyfts av olika analytiker.
Utlandsexpansion skiljer vinnarna från resten
Undersökningen visar att vissa medelstora företag lyckas växa trots osäker omvärld. En tydlig skillnad är viljan att bredda marknaden utanför Sverige.
– Vi ser en ökad utlandsexpansion. Många företag börjar i närområdet; Norge, Danmark och Finland, marknader som är kulturellt och affärsmässigt nära Sverige, säger Henrik Johansson.
Vilken kompetens som är mest tillväxtkritisk varierar mellan branscher och tillväxtfaser. Beslutsfattarna uppger generellt att de saknar rätt kompetens, snarare än fler medarbetare i största allmänhet.
Kapital, regler och ökade krav på vd
Undersökningen visar också skillnader mellan bolag i olika storlekar. Mindre företag fastnar oftare i kapitalfrågan, medan större bolag i högre grad hindras av regler och regelbörda.
– Kapitalet finns, men företagen måste kunna möta bankernas och investerarnas krav. Samtidigt behöver näringslivet samarbeta mer och dela nätverk och erfarenheter för att fortsätta skapa innovation och tillväxt, säger Henrik Johansson.
När regelbördan ökar krävs ett mer aktivt omvärldsarbete från vd och ledning.
– Det handlar om att bevaka vilka förändringar som påverkar företaget på kort och lång sikt, och att hantera en ökad komplexitet genom att anpassa organisationen och ta in extern hjälp vid behov, säger han.
Tydliga prioriteringar inför 2026
Inför 2026 pekar Grant Thornton ut några centrala prioriteringar för att inte tappa tillväxtkraft: rätt kompetens, tydliga processer och en affärsstrategi som går att anpassa till nya marknadsförutsättningar.
– Undersökningen visar att det finns tydliga tillväxthinder för svenska bolag, men också tillväxtmöjligheter för dem som tar tillfället i akt, sammanfattar Henrik Johansson.


