Fernando Ortiz-Barbachano, vd på rekryteringsföretaget Barbachano International, säger sig fokusera på hur kandidaterna har hanterat tidigare utmaningar. Genom att be kandidaten beskriva en konfliktfylld situation i ledningsgruppen, hur situationen hanterades och vad utfallet blev, får den som rekryterar en fingervisning om hur framtida utmaningar kommer att hanteras. Av samma skäl kan kandidaten få frågor om hur man adresserat underprestation, eller burit sig åt för att åstadkomma inkludering.
Eftertraktade egenskaper – har du det som krävs av en vd?
Rekrytering
Affärstidskriften Fortune har frågat ett tiotal experter på vd-rekrytering vad de letar efter i jakten på rätt kandidater. Vilka kompetenser, egenskaper och erfarenheter stämmer in på dig?

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
- Strategiska artiklar med tips och analyser.
- 6 fullmatade magasin årligen.
- Tillgång till premiumnyheter på vdtidningen.se.
- 100 procents fokus på vd-rollen.
Ständig utveckling
Ortiz-Barbachano noterar ett ökat intresse för vd-kandidater med expertis inom ingenjörskap, särskilt i kombination med säljerfarenhet. Dessutom fäster han vikt vid att kandidaten gjort regelbundna karriärframsteg, och förvärvat nya kompetenser under hela vägen.
Ett annat tillvägagångssätt företräds av Aileen Alexander, vd på Diversified Search Group, som ber kandidaten beskriva sin framtidsvision för företaget. Svaret på den frågan visar på förmågan att tänka holistiskt – och då särskilt den mänskliga, kulturella dimensionen som ett framgångsrikt kräver, utöver alla strategiska aspekter.
Ingen ledare utan följare
Rick Western är vd på managementkonsultföretaget Kotter, och håller utkik efter förmågan att inspirera. En ledare behöver ha följare för att verkligen leda, resonerar han. Därutöver värderar han problemlösningsförmåga och hur bra kandidaten är på att skapa tillit.
Ytterligare ett perspektiv erbjuds av Erin Zolna, global ledare för rekrytering på Russel Reynolds Associates. Hon anser att frågan varför ställs för sällan – i synnerhet varför kandidaten vill bli vd. Jason Baumgarten på Spencer Stuart tillägger att kandidaterna måste kunna förtydliga hur deras personliga drivkrafter samspelar med företagets specifika behov. Det här är viktigt eftersom brist på överensstämmelse mellan de personliga värderingarna och företagets mål, kan leda till att man känner sig dränerad som vd, eller frånkopplad från verksamheten.
Baumgarten påpekar att lusten att bli vd ofta är avhängig idén om perfekta omständigheter, alltså när tillväxten är hög och de anställda är nöjda. Men i dagens ombytliga företagsklimat är det lika viktigt att vara förberedd på det omvända.