Per Keller ny vd för Winn Hotel Group

På nytt jobb Sedan den första mars är Per Keller ny vd och koncernchef för Winn Hotel Group. Han efterträder Anders Junger som lämnar över roller efter nära 22 år.

Per Keller ny vd för Winn Hotel Group
Foto: Pressbild.

Per Keller kommer senast från rollen som COO i Winn Hotel Group, och har dessförinnan varit vd för Såstaholm samt haft ledande roller inom bland anadra Nordic Hotels & Resorts och Parks & Resorts Scandinavia.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.

I ett pressmeddelande meddelar bolaget att han är väl insatt i koncernens strategi, verksamhet och kultur och har varit en aktiv del av den operativa och strategiska utvecklingen. Vd-bytet är en planerad succession som markerar starten på ett nytt kapitel i koncernens utveckling.

— Winn står på en stark grund, och vi ser stora möjligheter framåt. Med kontinuitet i värderingar och kultur, kombinerat med ett tydligt framtidsfokus, är vi väl rustade för nästa steg, säger Svein Arild Steen-Mevold, styrelseordförande i Winn Hotel Group, i pressmeddelandet.

Blogg och krönika

På nytt jobb

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
VD-tidningen

VD-tidningen Premium

Med fullt fokus på vd-rollen.
Full tillgång till strategiska artiklar med tips och analyser.

Det senaste