Bokanmälan
Ledaren Staffan Ekengren har skrivit boken ”Följarna först” som visar hur företagets egen redaktion kan bli en stark muskel i kommunikationsarbetet i en tid när innehållsarbetet går hand i hand med en snabb utveckling av digitala kanaler.
7 september 2018
Lars Westerlund
Redaktionell kommunikation, eller content marketing, är ett av de viktigaste verktygen för kommunikatörer och marknadsförare idag. Det handlar om att sätta sina följare och de man vill kommunicera med i första rummet och skapa redaktionellt innehåll som de verkligen har glädje av. För att åstadkomma det behöver kommunikatörer behärska det redaktionella hantverket, så som att nyhetsvärdera, hitta rätt vinklar och på ett flyhänt sätt förmedla starka berättelser.
Någonting är fel
Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.
I Följarna först visar Staffan Ekengren hur företag får redaktionell kommunikation att hända på riktigt, i vardagen. Boken går konkret igenom hur en inhouseredaktion byggs upp och görs redo att producera innehåll, men också hur lean, smarta processer och ledarskap hjälper redaktionen att arbeta effektivt och långsiktigt.