Jo, i takt med att företag växer och blir mer komplexa, växer också kraven på ledningsgruppen. För att verkligen lyfta – bort från det operativa, mot det strategiska – behöver vi börja där allt börjar: i samtalet. För det är samtalet som avgör om ledningsgruppen blir ett nav för framtiden eller fastnar som ett informationsfilter mellan verksamhet och strategi.
Många vd:ar brottas med just detta. De vet att ledningsgruppen måste förflytta sig från att ”bara” lösa dagliga frågor till att samspela som ett högpresterande, framtidsfokuserat team. Men hur gör man det i praktiken?
Det börjar med att lyfta blicken – men inte bara sin egen. Tänk dig att du står i en dörröppning och tittar in i ett rum. Du ser nästan hela rummet. Nästan. Men inte allt. Om någon annan står mittemot dig ser den också nästan hela rummet – men på ett helt annat sätt. Och det är just det som är poängen: ni ser olika saker. Den som är 190 cm och 50 år ser något annat än den som är 160 cm och 25 år. Det är först när vi lägger våra olika perspektiv i samma korg som vi kan börja fatta verkligt kloka beslut, när alla får vara med och reflektera kring framtiden, när samtalet inte stängs in i konferensrummet utan får flöda genom hela organisationen.
Som vd behöver du därför inte alltid börja med en omorganisering, ny strategi eller ett digitalt verktyg. Börja i stället med en fråga. Ett samtal. En stol.
Att skapa ett klimat där människor vågar prata med varandra, lyssna på varandra och bidra med sina tankar är en strategisk handling. Det är där kreativitet uppstår, nya idéer tar form och tilliten växer. Det är där ledningsgruppen kan börja spegla hela organisationen – inte bara toppen av den.
Som vd behöver du därför inte alltid börja med en omorganisering, ny strategi eller ett digitalt verktyg. Börja i stället med en fråga. Ett samtal. En stol. Varför inte inspireras av Fabian? Ställ ut ett bord. Ta med en termos. Sätt upp en skylt: ”Do you have time to talk to your CEO?” Du kanske får vänta fem minuter. Men sen händer något. Och kanske är det där, i det första samtalet över en kopp kaffe, som din ledningsgrupp faktiskt börjar lyfta. Eller för att citera Steven Anderson – “Alone we are smart. Together we are brilliant.”
Malcolm Wiberg är Vice President Legal Affairs med ansvar för kommersiella frågor, digitalisering och koncernexpansion, samt styrelseordförande för Alvotech Sweden AB. Tidigare vd för advokatbyråerna Westerberg & Partners och Lindahl i Stockholm. Författare till ”Medvetet ledarskap – Att förändra en företagskultur”.
publicerad 16 oktober 2025