
Som vd vill du såklart att ditt företag ska framstå som så attraktivt som möjligt för både kunder och potentiella medarbetare. Självklart kommer fyrfärgsbroschyren om ditt företag inte lyfta fram de problem och utmaningar ni upplevt, och kanske fortfarande upplever inom företaget. Att era personalkonflikter, kulturproblem och misslyckande inte lämpar sig för allmän beskådan är givet.
Men, när gapet mellan bilden utåt och medarbetares faktiska upplevelse blir för stort så kommer det bli ett problem. Tilliten till ledningen, och därmed engagemanget för företagets mål, kommer minska i takt med att medarbetare känner att en osann bild av företaget presenteras utåt.
Så, var går den där gyllene gränsen som passeras när det blir tydligt att grisen sminkats? Ska man, till exempel i rekryteringssammanhang, berätta om de områden i den senaste medarbetarundersökningen där det lyser rött? Att medarbetare inte överlag inte verkar stå bakom, eller ens förstå, den senaste strategin? Att förtroendet för den närmaste chefen är lågt? Att ett flertal upplever att det saknas resurser för att kunna göra ett riktigt bra jobb?


