Svenska vd:ar tror på tillväxt – men är de redo?

Vd-rollen Svenska vd:ar går in i 2026 med ovanligt stark framtidstro. Samtidigt visar PwC:s nya vd-undersökning att arbetet med AI, kompetens och långsiktig planering ligger efter på flera områden. Hur ska resultaten tolkas – och vad säger de om vd-rollen i en allt mer komplex omvärld? PwC Sveriges vd Helena Kaiser de Carolis analyserar läget.

Svenska vd:ar tror på tillväxt – men är de redo?
Foto: PwC / Adobe Stock

När Helena Kaiser de Carolis, vd för PwC Sverige, sammanfattar årets CEO Survey lyfter hon framför allt en sak: den tydliga optimismen bland svenska företagsledare.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.

– Det som sticker ut i årets undersökning är tilltron till tillväxt, både i den svenska ekonomin och i det egna bolaget. Svenska vd:ar är mer optimistiska än sina globala kollegor, säger Helena Kaiser de Carolis.

Den bilden bekräftas i siffrorna. En klar majoritet av de svenska vd:arna tror på tillväxt under det kommande året, och nära hälften är mycket säkra på att kunna öka intäkterna i det egna företaget.

– Det finns flera förklaringar till det här. Vi ser tecken på ökad BNP-tillväxt, förbättrad export och konsumtion. Sverige har också starka grundförutsättningar i form av entreprenörskap, investeringsvilja och kapital, säger hon.

Samtidigt pekar undersökningen ut flera områden där svenska företag själva uttrycker oro. Kompetensförsörjning har på ett år seglat upp som en betydligt större utmaning än tidigare, och när det gäller AI-arbetet ligger Sverige efter det globala snittet – både vad gäller tydliga strategier och upplevd affärsnytta.

Är optimismen grundad?

Mot den bakgrunden kan resultaten tolkas som att svenska vd:ar kombinerar stark framtidstro med en mer försiktig hållning i genomförandet. Frågan som infinner sig är hur de här två bilderna hänger ihop.

Vad betyder det att framtidsoptimismen är hög, samtidigt som beredskapen på vissa områden tycks vara lägre?

Helena Kaiser de Carolis delar inte VD-tidningens bild av att det handlar om en motsättning.

– Jag är inte säker på att det finns en faktisk diskrepans. Snarare ser jag en kombination av grundstyrkor och kulturella faktorer som påverkar tempot, säger hon.

Fakta

PwC:s CEO Survey 2026 – globalt snitt

  • 55 % av vd:arna globalt tror på tillväxt i den egna ekonomin.
  • 30 % av vd:arna globalt är mycket säkra på intäktstillväxt i det egna bolaget.
  • 51 % av företagen globalt har en tydligt definierad AI-färdplan.
  • 29 % av vd:arna globalt uppger att AI redan har ökat vinsterna.
  • 16 % av vd:ns tid läggs globalt på långsiktiga frågor (fem år eller mer).

Om undersökningen: Den globala CEO Survey 2026 bygger på intervjuer med 4 454 vd:ar i 95 länder. Undersökningen genomfördes mellan 30 september och 10 november 2025. Respondenterna representerar företag i olika branscher och storlekar världen över.

Hon pekar bland annat på att AI innebär både stora möjligheter och nya risker.

– I Sverige finns en tradition av att vilja förstå risker och ansvarsfrågor innan man trycker på gasen. Det kan påverka takten i AI-adoptionen. Samtidigt har vi en konsensuskultur som ibland gör beslutsfattandet långsammare, särskilt i en exponentiell teknikutveckling där snabba beslut premieras.

Kompetensbrist kan bli ett hot

Undersökningen visar att svenska företag i lägre grad än globala konkurrenter har en tydligt definierad färdplan för AI. För Helena Kaiser de Carolis är just strategiarbetet centralt.

– Saknar du en tydlig färdplan blir det svårare att prioritera investeringar och se affärsmöjligheterna. Det är problematiskt, och det är också något som syns i våra resultat, säger hon.

Samma sak gäller kompetensförsörjningen. På ett år har andelen svenska vd:ar som ser kompetensbrist som ett betydande hot mer än fördubblats.

– Om man inte tar den frågan på allvar kan den bli ett reellt tillväxthinder. Det handlar inte bara om att rekrytera, utan om att utveckla befintliga medarbetare och bygga en kultur där kontinuerligt lärande är en självklar del av strategin, säger Helena Kaiser de Carolis.

Hon kopplar kompetensfrågan tydligt till ledarskapet.

– Först när du vet vart företaget ska, blir du attraktiv som arbetsgivare. Strategi, AI-färdplan och kompetensutveckling hänger ihop.

Möt utmaningarna medvetet

Även hur vd:ar fördelar sin tid väcker frågor i undersökningen. Svenska vd:ar lägger merparten av sin arbetstid på frågor med kort tidshorisont, medan långsiktig planering får relativt lite utrymme.

– I en omvärld som förändras snabbt är det naturligt att mycket fokus hamnar på här och nu. Men scenarioplanering, resiliens och AI-strategi kräver ett längre perspektiv. Där behöver många hitta en bättre balans, säger Helena Kaiser de Carolis.

Hennes råd till vd:ar i små och medelstora företag lyder därför:

– Skaffa ett sätt att navigera i komplexitet. Arbeta med scenarioplanering, bygg beredskap för oväntade händelser och säkerställ att AI-utvecklingen kopplas till affären.

Optimismen i Sverige ser hon som i grunden sund – men inte självklar.

– Tillväxttron bygger på verkliga styrkor. Klarar vi att ta hand om de utmaningar vi själva pekar ut i undersökningen, då finns alla möjligheter att omsätta optimismen i faktisk konkurrenskraft. Om inte, riskerar gapet mellan ambition och genomförande att bli tydligare över tid, säger Helena Kaiser de Carolis.

Blogg och krönika

På nytt jobb

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
VD-tidningen

VD-tidningen Premium

Med fullt fokus på vd-rollen.
Full tillgång till strategiska artiklar med tips och analyser.