Så tar Skeppshult-vd:n ansvar för arvet – och för nästa generations ägande

Generationsskifte I fabriken vid Storgatan i Skeppshult, där cyklar har tillverkats i mer än ett sekel, driver bröderna Jonas och Magnus Andersson vidare ett arv som är större än dem själva. Vd:n Jonas Andersson berättar om att ta över ett familjeföretag, vad som krävs för att leda tillsammans som syskon – och hur han ser på nästa generations möjliga roll i verksamheten.

Så tar Skeppshult-vd:n ansvar för arvet – och för nästa generations ägande
Jonas Andersson. Foto: Skeppshult AB, Adobe Stock

Sex meter långa höghållfasta stålrör ligger staplade i en ände av fabrikslokalerna – råmaterial som i nästa steg formas till cykelramar i en hundraårig verksamhet på orten. Här, på samma plats där cyklar tillverkats sedan 1920, driver Jonas Andersson det klassiska cykelföretaget tillsammans med sin bror Magnus. När de tog över verksamheten 2010, efter att Jonas under många år arbetat nära de tidigare ägarna och företagarna Kjell Sture Samuelsson och Peo Helge, var det inte bara ett ägarskifte. Det var ett ansvarstagande – för en ort, ett hantverk och en identitet.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.

Jonas beskriver ofta ägarskiftet som ”ett ansvarstagande snarare än ett övertagande” – ett familjeföretag som bytte familj, men där åtagandet mot orten och hantverket bestod.

– När vi tog över var det tydligt att vi inte bara köpte ett företag. Vi förvaltade något som människor här har byggt under generationer, säger Jonas Andersson.

En trave höghållfasta stålrör – morgondagens cyklar.

Fakta

Skeppshultcykeln AB

  • Grundat: 1911
  • Ägare: Jonas Andersson och Magnus Andersson
  • Antal anställda: ca 40
  • Omsättning 2025: ca 104 Mkr
  • Resultat 2025: ca 2,5 Mkr
  • Säte: Skeppshult, Småland
  • Verksamhet: Tillverkning av cyklar och komponenter, inklusive ramproduktion och stänkskärmar

Att ta över – och att förändra

Som anställd hade Jonas Andersson sett företaget inifrån i mer än ett decennium. Övergången till ägare innebar ett nytt perspektiv: att tänka längre och fatta beslut som inte syns i årsbokslutet, men som avgör företagets framtid. Att ta över ett etablerat företag innebär också att hantera relationen till den tidigare generationen. För Jonas var det en balans mellan respekt och förändringsvilja.

– Kjell var som en extrapappa för mig. Han utmanade mig ofta: ’Är det här verkligen rätt väg för Skeppshult?’ De diskussionerna gjorde mig säkrare. När jag kunde motivera en förändring för honom visste jag att den höll.

Flera strategiska beslut, som Jonas inte vill specificera, fick stor betydelse för den fortsatta utvecklingen.

– Det fina var att när jag förklarat resonemangen blev Kjell ännu mer övertygad än jag om att det var rätt. Men han hade suttit fast i löften till marknaden som gjorde det svårt att genomföra själv.

Syskon som driver tillsammans

Jonas med ett stycke fabrikshistoria: En träform som användes för att sätta stänkskärmarnas böjning.

Att driva ett företag med sitt syskon är både en styrka och en prövning. Rollerna mellan bröderna har blivit tydliga över tid: Jonas är vd och ansvarar för försäljning, marknad och kundrelationer. Magnus är styrelseordförande och arbetar med inköp och ekonomi.

– Vi brukar säga att vi egentligen bara har två chefer här: jag och Fredrik som är produktionschef. Resten av organisationen består av specialister. Det gör att vi kan vara snabba i våra beslut, säger Jonas.

Oenighet förekommer – men sällan om riktningen. Däremot har de varit noga med att familjebanden inte får bli en genväg i organisationen.

– Ingen är för fin för något jobb. Mina barn har arbetat här på somrarna, med de mest enkla sysslorna. Det skickar en signal till hela företaget. På cykelfabriken gör vi det som behöver göras.

Nästa generation – inget självspelande piano

Skeppshultcykeln är i dag det enda svenska cykelföretaget med obruten ramproduktion i egen fabrik – det vill säga där ramen tillverkas på plats. Företaget sysselsätter runt 40 personer, har en stark lokal förankring och har gått igenom flera cykler av upp- och nedgång. Att nästa generation skulle ta över ser Jonas som en möjlighet, inte ett krav.

– De måste vilja själva. Ägande i ett sådant här företag kräver närvaro och ansvar. Det räcker inte att sitta i ett styrelserum och läsa rapporter. Man måste förstå hur verksamheten fungerar i vardagen.

Hans egen dotter och brorson har arbetat i fabriken under flera somrar. Brorsonen Adam är i dag ansvarig för produktutvecklingen.

Målet är att företaget på sikt ska stanna i familjen. Men Jonas är tydlig med att ett ägarskifte bara fungerar om nästa generation vill driva verksamheten på samma närvarande sätt som i dag.

– Oavsett om nästa ägare heter Andersson eller något helt annat, behöver det vara någon som vill vara i verksamheten, såsom vi driver det i dag, säger Jonas Andersson.

Rörlasern är det dyraste inköpet ägarna har gjort – en investering i framtiden.

Att driva professionellt – trots familjeägandet

En vanlig utmaning i familjeägda industribolag är risken att bli för försiktig – eller för känslostyrd. Jonas menar att kombinationen av hjärta och kalkyl är företagets styrka.

– Professionellt ägande handlar för mig om att besluten ska bygga på fakta, men också på ansvar för helheten. Vi ser inte företaget som något som ska säljas, utan som något som ska växa och bli starkare.

Historien ger identitet, men får inte hindra utveckling. Att investera i ny teknik – som rörlasern för drygt tio miljoner kronor – var ett sådant beslut.

– Det är den dyraste investering vi har gjort, och det är ingen romantik i det. Vi gör det för att det är nödvändigt om Skeppshult ska fortsätta vara Skeppshult.

Framtiden: mer hantverk – men också fler vägval

När Jonas Andersson blickar framåt ser han ett företag som står kvar på samma plats – men med fler ben att stå på. Produktion av komponenter, mindre serietillverkning åt andra företag och nya säljkanaler är delar av utvecklingen.

– Man måste hela tiden vara beredd att justera kursen. Men grunden är densamma: vi bygger cyklar i Skeppshult och tänker långsiktigt.

Och ansvaret?

– Den dagen jag inte vaknar och känner att jag vill åka till cykelfabriken, då ska någon annan ta över. Så enkelt är det.

Blogg och krönika

På nytt jobb

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
VD-tidningen

VD-tidningen Premium

Med fullt fokus på vd-rollen.
Full tillgång till strategiska artiklar med tips och analyser.