Kollektivavtalet kan försvåra för arbetsgivare
Samtidigt kan en arbetsgivares nej bygga på sakliga överväganden. Företaget kanske redan erbjuder likvärdiga eller bättre villkor, exempelvis högre löner, mer flexibla förmåner eller individuellt anpassade pensionslösningar. För mindre och snabbväxande bolag kan ett kollektivavtal också upplevas som administrativt tungt eller svårt att förena med befintliga incitamentsprogram och olika yrkesroller.
Möjligheten att välja pensions- och försäkringslösningar kan vara en annan faktor. Kollektivavtal knyter ofta arbetsgivaren till förutbestämda system. En arbetsgivare som redan har upphandlat egna lösningar kan därför uppleva avtalet som begränsande – inte för att erbjuda sämre trygghet, utan för att behålla möjligheten att välja lösningar som passar verksamheten och medarbetarna.
Kollektivavtal innebär också mer omfattande skyldigheter att förhandla med och informera facket. Sådana skyldigheter finns dock även för arbetsgivare utan kollektivavtal. För många företag är det fackliga inflytandet en naturlig del av modellen. I andra verksamheter kan ledningen däremot uppleva att handlingsutrymmet minskar, särskilt när snabba beslut, flexibilitet eller känslig affärsinformation är avgörande.
Sök lösningar som fungerar för alla parter
Det betyder förstås inte att varje nej är rimligt. Om syftet är att försämra anställningsvillkoren, undvika befogad insyn eller försvaga arbetstagarnas ställning finns det starka skäl att ifrågasätta beslutet. Men ett nej bör inte automatiskt tolkas som att arbetsgivaren är emot trygga och goda anställningsvillkor.
Jag har ingen närmare kunskap om vilka överväganden som ligger bakom Kings beslut att inte teckna kollektivavtal och tar därför inte ställning i den aktuella konflikten. Teslakonflikten avslutades i augusti 2026 utan att något kollektivavtal tecknades. Förhoppningen är att arbetsmarknadens parter – även när de står långt ifrån varandra – försöker förstå varandras skäl och inom ramen för den svenska modellen söker lösningar som fungerar för både verksamheten och medarbetarna.
Magnus Lindström är jurist och har stöttat arbetsgivare i över 25 år. I dag arbetar han som chefsförhandlare och vice vd på den fristående arbetsgivarorganisationen Sinf, som organiserar små och medelstora industri- och tjänsteföretag, med eller utan kollektivavtal. Han är författare till boken ”Dags att skiljas – Hur arbetsgivare och medarbetare kan komma överens om att avsluta anställningen”.
publicerad 12 oktober 2026