P3S, som bygger på resultat från det nationella Vinnova-projektet VRI Proaktiv, har utvecklat algoritmer som ger vårdgivare möjlighet att följa upp vårdskador såsom sepsis, kirurgiska komplikationer och riskfaktorer för vårdrelaterade infektioner. Detta utan att behöva använda manuell datainsamling eller punktprevalensmätningar. Systemet ger daglig statistik och kan användas för att analysera effekten av organisatoriska och vårdrelaterade förändringar.
Tobias Tovedal, som har lång erfarenhet av att stötta startups genom sin roll som affärscoach på Umeå Biotech Incubator och Umeå universitet Holding AB, ser fram emot att ta på sig en operativ vd-roll. Han beskriver P3S som ett företag som ligger helt i linje med hans erfarenheter och intressen.
– Det är väldigt roligt att bygga bolag och jag har haft en önskan att arbeta mer operativt så att få chansen att driva något eget känns jätteroligt. Utifrån mina erfarenheter och intressen så är P3S dessutom mitt i prick för mig, säger Tobias Tovedal i ett pressmeddelande.
P3S arbetar nu med en implementation av sin lösning på Karolinska Universitetssjukhuset och har redan lyckats etablera sin mjukvara på Norrlands Universitetssjukhus samt vid sjukhusen i Lycksele och Skellefteå. Tobias Tovedals närmaste uppdrag är att färdigställa implementationen på Karolinska och därefter expandera till fler regioner i Sverige.
Han ser också fram emot att få en djupare inblick i arbetet på KI Innovations, där P3S är inkuberat, och hur detta kan berika hans roll som affärscoach.
– Jag tror att det kommer ge mig en större förståelse för hur det är att försöka driva upp ett startup i en inkubator, med alla utmaningar och avväganden som det innebär. Det kommer också ge mig inblick i en annan inkubator och deras arbetssätt, eftersom P3S är inkuberat hos KI Innovations, vilket jag tror kommer vara ett värdefullt kunskapsutbyte, kommenterar han.