Något hon nämner som en viktig prioritering framåt är att ytterligare stärka ledningsgruppen och skapa trygghet för medarbetarna i den förändring som ett vd-byte innebär.
– Framåt kommer vi att fortsätta arbeta hårt i en utmanande marknad, samtidigt som vi skapar nya möjligheter för våra medarbetare och rekryterar rätt personer som passar in i vår kultur, fortsätter hon.
– Det har varit en ära och en otroligt rolig resa att få skapa Sigma Technology Development tillsammans med mina fantastiska kollegor. Att därefter få möjlighet att lämna över till mitt dream team av chefer och konsulter och få möjlighet att se dem växa in i sina nya roller och utvecklas som individer är allt jag kan önska mig. Nästa generation chefer kommer att utveckla bolaget för en ny framgångsrik era, säger Klas Persson i pressmeddelandet.