Med Jan Hintze som ny vd för båda verksamheterna samlas de under ett gemensamt ledarskap som ska stärka företagets roll.
– Det känns både spännande och inspirerande att få ta detta steg. Omexom är ett företag med enorm kompetens och en viktig roll i den pågående energiomställningen. Att få samla verksamheterna under ett ledarskap är en fantastisk möjlighet att skapa ännu starkare synergier och fortsätta vår utveckling framåt, säger Jan Hintze i ett pressmeddelande.
Jan Hintze började sin karriär som konstruktör på Stockholm Energi och har sedan dess haft ledande roller på bland annat Siemens, där han ansvarade för stora projekt inom järnväg och kraftöverföring. 2015 anslöt han till Eitech Engineering och har sedan dess varit en viktig del av Omexoms resa i Sverige. Under sitt ledarskap ser Jan fram emot att utveckla verksamheten ytterligare, med fokus på att stärka Omexoms position på marknaden och skapa en attraktiv arbetsplats där både nuvarande och framtida medarbetare trivs.
– Vi befinner oss i en spännande tid där energiomställningen står i fokus. Omexom har en viktig roll att spela, och jag ser fram emot att tillsammans med våra kompetenta medarbetare fortsätta leverera lösningar som bidrar till en hållbar framtid, säger Jan Hintze i pressmeddelandet.