Håll koll på ungas köpbeteende

Affärerna Dagens unga shoppar annorlunda än äldre. Det sätter press på handlarna. Generation Z, i detta fall identifierat som gruppen 14-19-åringar, lever i en värld som både är verklig och digital. Det framgår av en rapport från konsultföretaget Fitch.

Ungdomarnas konstanta dokumenterande, delande och utforskande i sociala medier påverkar deras shoppingmönster. Istället för att se och köpa, ger sig de unga ut på jakt. De vill ha upplevelser kopplade till sina inköp och de skapar gärna inspirationscollage över potentiella köp innan de slår till, enligt en artikel på Marketingweek.co.uk.

Även om den här gruppen har gott om tid men sämre ställt ekonomiskt (de har sällan någon större inkomst) så är deras köpmönster intressant för handlare, eftersom deras beteende smittar av sig på äldre, köpstarkare konsumenter.

Spanar fysiskt, shoppar digitalt

Generation Z:s shoppingbeteende består av olika faser, både digitalt och i verkligheten. Först undersöker de möjliga köp genom att lyssna och se vad andra i deras grupp handlar. Påverkan kommer både från vänner, kändisar och reklam i traditionella och sociala medier. Ungdomarna går också gärna runt i fysiska butiker för att inspireras. Sedan skapar de inspirationscollage med hjälp av till exempel Pinterest. Därefter kollar de runt på nätet för att hitta det bästa priset innan de slutligen genomför köpet. Det kan alltså innebära att konsumenten kollar av utbudet i fysiska butiker men gör inköpet online.

Butiken – en plats att ”hänga” på

Smarta handlare förstår detta och formar butiken till en upplevelse och ett ställe där unga vill vara, men utan att faktiskt känna sig tvingade att shoppa i butiken. H&M:s flaggskeppsbutik på Oxford street i London har sedan ett år en yta där kunderna kan hänga, och där det finns Wi-Fi.

Gör det enkelt att få varan

Nokias chef för global retail-strategi och marknadsföring, Richard Stoppard, säger i Marketing Week att möjligheten för handlarna ligger i distributionen: det måste göras enklare att väl få tag i varan när inköpet är genomfört. Lösningen ligger i distributionskedjan.

Bloggen

På nytt jobb

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
VD-tidningen

VD-tidningen Premium

Med fullt fokus på vd-rollen.
Full tillgång till strategiska artiklar med tips och analyser.