Anna-Stina Hallberg kommer närmast från rollen som marknadsdirektör på Spendrups Bryggeri, där hon haft ansvar för varumärken som Norrlands Guld, Mariestads, Loka och Trocadeo. Hon efterträder Eivind Granås som blir kvar i bolaget i rollen som COO.
Anna-Stina Hallberg ny vd för Konfektyrfabriken Aroma
På nytt jobb
Konfektyrfabriken Aroma får ny vd i Anna-Stina Hallberg, som tillträder vid årsskiftet.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
– Det finns enorm potential i Aroma, ett klassiskt svenskt familjeägt bolag med lång tradition och riktiga klassiker i portföljen. Intresset för godis, både i och utanför Sverige, har aldrig varit större, därför känns det både spännande och inspirerande att kliva in, säger Anna-Stina Hallberg i ett pressmeddelande.
– Det ska bli spännande att följa Anna-Stinas resa på Aroma. Det är första gången i bolagets historia som vi tar in en vd med ett tydligt konsumentfokus samt en gedigen erfarenhet av långsiktig varumärkesutveckling, säger Olle Björkenström, styrelseordförande i Konfektyrfabriken Aroma, i pressmeddelandet.


