Användningen av AI och automation i lönehantering ökar kraftigt bland svenska arbetsgivare. Enligt undersökningen HR & Payroll Pulse från HR- och löneföretaget SD Worx använder 30 procent av företagen nu AI-agenter och chatbots i sina löneprocesser – dubbelt så många som för ett år sedan.
Tre av tio arbetsgivare använder AI i lönehanteringen
Ekonomistyrning Företag uppdaterar sina lönesystem med AI för att förenkla vardagen, minska risker och möta nya lagkrav. Det visar en ny undersökning från HR- och löneföretaget SD Worx.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
De främsta skälen till att företag investerar i nya lönesystem är efterlevnad av nya arbetslagar (41 procent), förbättrad datasäkerhet (43 procent) och bättre självbetjäningstjänster för anställda (39 procent). Dessutom uppger 10 procent att de aktivt investerar i generativa AI-lösningar, jämfört med 4 procent i fjol.
Undersökningen visar också att 34 procent av företagen redan använder SaaS-lösningar för lönehantering, medan 38 procent planerar att införa outsourcing av lönefunktioner inom tre år. Enligt Joakim Laiho på SD Worx bidrar tekniken till att ge anställda tillgång till sin löneinformation dygnet runt, vilket ökar transparensen och förenklar hanteringen.
Källa: SD Worx, HR & Payroll Pulse 2025


