Philip Mossinger är Panduros nya vd

På nytt jobb Philip Mossinger blir ny vd på Panduro. Han kommer närmast från rollen som marknadschef och vice vd på företaget.

Philip Mossinger är Panduros nya vd
Foto: Panduro/Pressbild

I och med vd-bytet går Panduro in i en ny fas. Under ledning av Philip Mossinger kommer fokus att ligga på fortsatt utveckling och ny teknik kommer att få ett ännu större utrymme.

– Jag är både entusiastisk och ödmjuk inför att ta mig an rollen som vd och ser fram emot att tillföra nya perspektiv i vårt arbete. Panduro har en stark och stabil grund, och tillsammans med hela teamet kommer vi att fortsätta utmana oss själva för att driva företagets utveckling framåt, säger Philip Mossinger, i ett pressmeddelande.

Panduros tidigare vd Rickard Kemfors kommer att fortsätta inom Panduro som Senior Advisor.

– Vi behöver en ledning som har stor förståelse för kund, teknik och affärsutveckling. Oavsett om vi pratar kund eller teknik så krävs det en stor portion logik och en förståelse för ny teknik som kan driva Panduro framåt, och det har vi i Philip, säger Rickard Kemfors i pressmeddelandet.

Bloggen

På nytt jobb

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
VD-tidningen

VD-tidningen Premium

Med fullt fokus på vd-rollen.
Full tillgång till strategiska artiklar med tips och analyser.