Markus Dangré ny vd för Skanska Fastigheter Stockholm

På nytt jobb Skanska Fastigheter Stockholm har utsett Markus Dangré till ny vd. Han blir därmed ansvarig för Skanskas kommersiella fastighetsutveckling i Stockholmsområdet.

Markus Dangré ny vd för Skanska Fastigheter Stockholm
Foto: Pressbild.

Markus Dangré kommer senast från rollen som projektchef för Skanska Fastigheter Stockholm. Tidigare har han även varit projektchef i Washington DC åt Skanska.

– Jag ser fram emot min nya roll och att leda Skanskas kommersiella fastighetsutveckling i Stockholm. Vi har ett väldigt starkt team och en diversifierad mix av pågående projekt, projekt i förvaltning och en bra pipeline med framtida möjligheter, säger Markus Dangré i ett pressmeddelande.

– Jag är mycket glad att välkomna Markus som vår nya vd i Skanska Fastigheter Stockholm och som del av ledningsteamet för Skanska Kommersiell Utveckling Norden. Med sin långa och breda erfarenhet från flera delar av Skanska och sin styrka att leda framgångsrik projektutveckling tillsammans med andra kommer Markus på ett mycket bra sätt fortsätta utveckla teamet i Stockholm och stärka vår position ytterligare, säger Jan Odelstam, vd för Skanska Kommersiell Utveckling Norden, i pressmeddelandet.

Markus Dangré tillträder tjänsten den 1 maj och efterträder då Fredrik Bergenstråhle, som utsetts till ny chef för AFA Fastigheter.

Bloggen

På nytt jobb

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
VD-tidningen

VD-tidningen Premium

Med fullt fokus på vd-rollen.
Full tillgång till strategiska artiklar med tips och analyser.