Jag tror starkt på att skapa en företagskultur som bygger på förtroende och där beslut delegeras. Det ger organisationen mer kraft att driva innovation och ta till sig ny kunskap, något som är mer värdefullt än någonsin. Dessutom gör det organisationen och enskilda individer mindre sårbara för oväntade händelser.
Genom att delegera får jag som vd utrymme för att möta våra medarbetare och bidra till att skapa ett hållbart arbetsliv, att driva strategiska frågor och inte minst att stärka våra kundrelationer. Även som vd för PwC är jag fortfarande aktiv som revisor. Jag är djupt engagerad i arbetet med våra kunder och det ger mig också möjligheten att arbeta nära våra medarbetare där jag kan stötta, inspirera och bidra i deras utveckling.
Jag vet att det inte är enkelt, men man måste börja någonstans. Förtroende är nyckeln.
PwC gör varje år en global undersökning av vd:ars syn på rådande utmaningar. Läs en lång intervju med Sofia Götmar-Blomstedt där hon redogör för resultaten som presenterades 2023 här .
Och här hittar du alla råden i Vd-kalendern 2023, samlade på ett ställe.
publicerad 23 december 2023