Lisa Ehde blir ny vd för LRF

På nytt jobb Lisa Ehde efterträder Anna-Karin Hatt som vd och koncernchef för Lantbrukarnas Riksförbund, LRF.

Lisa Ehde blir ny vd för LRF
Foto: Kate Gabor.

Lisa Ehde kommer närmast från rollen som Vice President Agriculture på Arla Foods, där hon ansvarat för ett 80-tal medarbetare och chefer i sju länder. Dessförinnan har hon haft flera olika chefsroller inom LRF, med fokus på hållbarhet och näringspolitiska frågor. Hon tillträder uppdraget senast den 30 april 2026.

– Jag ser otroligt mycket fram emot att få vara med och leda LRF i en tid av förändring, där Sveriges bönder är viktigare än någonsin. Tillsammans med medlemmar, förtroendevalda och medarbetare vill jag fortsätta skapa goda förutsättningar för lönsamma och konkurrenskraftiga företag inom de gröna näringarna, säger Lisa Ehde i ett pressmeddelande.

Som vd och koncernchef för LRF kommer Lisa Ehde att leda den operativa organisationen med cirka 233 medarbetare, representera 115 000 medlemmar runt om i landet och ansvara för fyra dotterbolag inom koncernen.

– Vi är mycket glada att välkomna Lisa Ehde som ny vd och koncernchef för LRF. Lisa representerar ett modernt och tydligt ledarskap och har en imponerande bredd från näringspolitik och medlemsstyrda organisationer till kommersiell verksamhet. För att fortsätta vara relevanta behöver vi ett starkt ledarskap som både förvaltar och förnyar. Med Lisa får vi en klok och väl rustad vd för det uppdraget, säger Palle Borgström, förbundsordförande i LRF, i pressmeddelandet.

Blogg och krönika

På nytt jobb

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
VD-tidningen

VD-tidningen Premium

Med fullt fokus på vd-rollen.
Full tillgång till strategiska artiklar med tips och analyser.