Sofia Hansdotter ny vd för Byggherrarna

Sofia Hansdotter har tagit över som vd för Byggherrarna. Hon lyfter brottslighet i byggsektorn som en av de viktigaste frågorna framåt och beskriver sig själv som en engagerad, lojal och snäll ledare.

Sofia Hansdotter ny vd för Byggherrarna
Foto: John Rosenlund

Sofia Hansdotter har tillträtt som ny vd för branschorganisationen Byggherrarna, enligt ett pressmeddelande från organisationen. Hon tillträdde den 1 april och kommer närmast från Sveriges Allmännytta, där hon har arbetat med fastighetsutveckling och nyproduktion.
Sofia Hansdotter är civilingenjör och teknologie licentiat från KTH. Hon har också arbetat som byggentreprenör, konsult, fastighetsutvecklare och projektledare i byggherrerollen.
I en längre intervju på Byggherrarnas webbplats beskriver hon rollen som ett naturligt nästa steg.
– Rollen känns som gjord för mig. Att få driva utvecklingen av byggherrens uppdrag i samhällsbyggnadssektorn är något jag verkligen brinner för, säger Sofia Hansdotter.

Brottslighet stor utmaning för nya vd:n

Hon lyfter brottslighet i byggsektorn som en av de viktigaste frågorna att driva.
– Brottsligheten inom byggsektorn är omfattande och ofta organiserad. Här måste politiken vara med och skapa förutsättningar som möjliggör enklare kontroller av de individer som arbetar på våra projekt och i våra anläggningar och fastigheter, säger Sofia Hansdotter.
Sofia Hansdotter ger också en bild av sitt ledarskap.
– Jag är engagerad, lojal och snäll, både som person och ledare, och tycker att det är viktigt att balansera allvaret med att ha kul på jobbet, säger Sofia Hansdotter.

Blogg och krönika

På nytt jobb

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
VD-tidningen

VD-tidningen Premium

Med fullt fokus på vd-rollen.
Full tillgång till strategiska artiklar med tips och analyser.