Mattias Ekström ny koncern-vd för Pontus Group

På nytt jobb Den 1 augusti tillträdde Mattias Ekström som ny koncern-vd för Pontus Group. Han har arbetat i organisationen sedan 2018 och får nu ansvar för drift och utveckling av koncernens verksamheter.

Mattias Ekström ny koncern-vd för Pontus Group
Mattias Ekström och Pontus Fritfhiof. Foto: DubbelW

Den 1 augusti tillträdde Mattias Ekström som ny koncern-vd för Pontus Group. Han får det övergripande ansvaret för drift och utveckling av koncernens verksamheter.

– Det känns fantastiskt att överlåta det operativa ledarskapet till Mattias – en person som känner verksamheten i grunden och delar min vision för framtiden. Vårt nära samarbete genom åren gör att jag med fullt förtroende kan fokusera på våra satsningar och nästa kapitel i bolagets utveckling, säger Pontus Frithiof i ett pressmeddelande.

Ekström har lång erfarenhet inom hotell- och restaurangbranschen, bland annat från Hotel Rival och Marriott International. Han anslöt till Pontus Group 2018 och återvände 2023 efter en kortare period utanför bolaget, då med ansvar för etableringen av American Express-loungerna på Arlanda.

– Jag är hedrad och tacksam för förtroendet. Pontus har varit en viktig del under min karriär och jag ser fram emot att tillsammans med teamet ta nästa steg i vår utveckling. Nu lägger vi grunden för fortsatt tillväxt och att skapa en hållbar, innovativ organisation för framtiden, kommenterar Mattias Ekström.

Blogg och krönika

På nytt jobb

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
VD-tidningen

VD-tidningen Premium

Med fullt fokus på vd-rollen.
Full tillgång till strategiska artiklar med tips och analyser.